WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Zachowanie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie"},{"text":"Dlaczego koty mrucza","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie\/dlaczego-koty-mrucza"}]

Dlaczego koty mruczą?

Adult-landing_0.jpg

Mruczenie kota jest sposobem wyrażania zadowolenia i szczęścia. Pozwala to dorosłym osobnikom na nawiązywanie kontaktów towarzyskich z innymi zwierzętami oraz ludźmi, a także na tworzenie więzi społecznych.

Dlaczego koty mruczą?

Mruczenie jest najczęstszym dźwiękiem wydawanym przez koty i choć mruczą one z reguły, gdy są zadowolone, nie należy zakładać, że to zachowanie kota jest oznaką wyłącznie dobrego nastroju.

Obserwujmy i nasłuchujmy delikatnych, ciągłych, wibrujących odgłosów mruczenia pupila, aby odczytywać jego zmieniające się odczucia.

Czy mruczenie oznacza, że kot jest szczęśliwy?

W większości przypadków koty mruczą, gdy znajdują się w przyjemnym otoczeniu, wysyłając dookoła sygnał, że są spokojne i zrelaksowane. Mogą tak robić również wtedy, gdy je głaszczesz – jeśli tak się dzieje, to znaczy, że Twój koci przyjaciel czuje się szczęśliwy lub jest w towarzyskim nastroju. 

Jednak koty mruczą także wtedy, gdy chcą zakomunikować inne emocje i potrzeby. Na przykład jeśli podniesiesz kota, może mruczeć dlatego, że mu się to podoba albo dlatego, że jest zdenerwowany.

Dlaczego koty mruczą?

Choć nigdy nie wiesz dokładnie, co Twój futrzasty przyjaciel próbuje Ci powiedzieć swoim mruczeniem, to możesz przyjąć pewne założenia, co do jego nastroju.

Powody, dla których Twój kot może mruczeć, to m.in.:

  • Szczęśliwy nastrój – jeśli Twój kot wygląda na zrelaksowanego, ma na wpół przymknięte oczy, a ogon trzyma przeważnie nieruchomo, to można przyjąć, że mruczenie wynika z jego dobrego nastroju.
  • Myślenie o jedzeniu – koty mogą mruczeć, gdy nadeszła pora posiłku i są głodne. Kiedy pupil mruczy o jedzenie, łączy normalne mruczenie z miauczeniem. 
  • Więź pomiędzy kociętami a matką – kocięta potrafią mruczeć już w wieku kilku dni i jest to sposób, w jaki dają znać matkom, gdzie są lub że nic im nie jest.  Mruczenie pomaga również w budowaniu więzi między kociętami a ich rodzicem, natomiast kocia mama wykorzystuje mruczenie jako kołysankę.
  • Ulga – wiele kotów mruczy, gdy są ranne lub cierpią. Mruczenie jest sposobem na samouspokojenie tak, jak ludzkie dziecko ssie kciuk, aby poczuć się lepiej. 
  • Powrót do zdrowia – eksperci uważają, że mruczenie pomaga kotom szybciej wyzdrowieć. Mruczenie o niskiej częstotliwości powoduje wibracje wewnątrz ciała, które mogą leczyć kości i rany, wspierać budowanie i naprawę ścięgien, ułatwiać oddychanie oraz zmniejszać ból i obrzęk. To może tłumaczyć, dlaczego koty są w stanie przetrwać wysokie upadki i mają mniej komplikacji po operacjach niż psy.
Bez względu na powód mruczenia kocich przyjaciół, dźwięk ten jest często wręcz uwielbiany przez miłośników kotów. Mruczenie jest kołysanką dla kotów, która uspokaja zarówno śpiewającego, jak i słuchacza.
Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records