WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Rasy kotow","url":"\/rasy-kotow"},{"text":"Maine coon","url":"\/rasy-kotow\/maine-coon"}]

Maine Coon

Maine Coon

Maine coon to nie jest zwykły kot. To największy kot domowy na świecie! Przyciąga wzrok swoim wyglądem, a serce może skraść przyjaznym nastawieniem, towarzyskością i chęcią budowania bliskiej relacji z człowiekiem. Jak dokładnie wygląda, jaki ma charakter i co należy wiedzieć o pielęgnacji maine coona? 

Spis treści:

Maine coon – podstawowe informacje 

Rozmiar
  • koty średnie lub duże 
  • masa dorosłego osobnika: około 7–11 kg (niektóre kocury nawet do 15 kg)
Sierśćrasa kotów półdługowłosych typu orientalnego; sierść ciężka, ale delikatna i jedwabista w dotyku
Charakterprzyjazny, łagodny, bardzo przywiązany do opiekunów, lubi zabawę i bycie w centrum uwagi, dogaduje się z innymi kotami, a także psami; kocury są zwykle bardziej towarzyskie niż kotki
Długość życiaśrednio 14–18 lat

Historia rasy Maine coon

Na temat pochodzenia Maine coonów jest wiele teorii. Jedna mówi o tym, że rasa ta powstała w wyniku połączenia kota i szopa pracza, co, rzecz jasna, jest biologicznie niemożliwe. Według drugiej Maine coony są spokrewnione z kotami norweskimi leśnymi, lecz w rzeczywistości te rasy pochodzą z różnych geograficznie obszarów. Kolejna wskazuje natomiast jako miejsce powstania tej rasy Nową Anglię, gdzie wskutek rozmnażania się miejscowych kotów skrzyżowanych z rasami, które przybyły wraz z marynarzami, narodziły się właśnie Maine coony. Ostatnia z przytoczonych teorii wydaje się prawdopodobna, ponieważ faktem jest, że Maine coony pochodzą z Ameryki Północnej, a konkretnie – jak wskazuje na to ich nazwa – ze stanu Maine. 

Maine coony od dawna były doceniane za swój wyjątkowy wygląd. Już w 1895 roku przedstawiciel właśnie tej rasy wygrał wystawę w Nowym Jorku. 

Jak wyglądają Maine coony?

Dorosły Maine coon waży średnio 7–11 kg, choć masa ciała niektórych kocurów może wynosić nawet 15 kg. Według opisanych standardów głowa Maine coona, osadzona na bardzo silnie umięśnionej szyi, powinna być średnich rozmiarów (szersza u samców niż u samic). Charakterystyczne dla głów kotów tej rasy są też: lekko wklęsły profil, łagodnie wygięte czoło, wydatne kości policzkowe oraz silnie zarysowana broda, tworząca pionową linię z nosem i górną wargą. Co więcej, Maine coony są „rekordzistami” wśród kotów domowych w długości wibrysów. U jednego z przedstawicieli tej rasy miały one aż 16,5 cm!

Maine coona można rozpoznać też po uszach – wysoko osadzone, delikatnie wychylają się do przodu i przyciągają wzrok uroczymi pędzelkami na czubkach (tzw. rysią kępką). Wyraziste są również ich oczy – duże, lekko owalne i szeroko, a do tego nieco skośnie rozstawione. Mogą przyjmować odcienie zieleni, złota i bursztynu, lecz – co ciekawe – nie występuje związek pomiędzy kolorem oczu a barwą sierści, która może pojawiać się we wszystkich wariacjach barwnych.

Maine coony mają długi, dobrze umięśniony tułów z odpowiednio szeroką klatką piersiową, a ogon powinien być przynajmniej tak długi, jak odległość od łopatek do nasady ogona. Charakterystyczne u opisywanej tu rasy są duże łapy z owłosieniem pomiędzy palcami. 

Maine coon – sierść

Jak to już zostało wspomniane, sierść Maine coonów może występować w prawie każdej barwie (wyjątek stanowią cętki, kolor czekoladowy, liliowy, cynamonowy i oznaczenia colour point). Ich włosy są gęste, półdługie, jedwabiste i luźno opadające. Wzrok każdego miłośnika tej rasy kotów przykuwa okazała kryza wokół głowy i piersi, futrzane portki na tylnych łapach oraz puszyste włosy na ogonie, które delikatnie falują podczas ruchu.

Rasa tego typu ma aż trzy rodzaje włosia: okrywowe, puchowe oraz przejściowe. Wiąże się z tym konieczność regularnej pielęgnacji ich sierści. 

Jak pielęgnować koty Maine coon?

Przez wspomnianą pielęgnację sierści należy rozumieć przede wszystkim jej czesanie. Dzięki niemu usuwamy martwe włosy, co jest nie tylko kwestią troski o wygląd zewnętrzny kota, lecz także o jego zdrowie. Mruczki, czyszcząc futerko poprzez lizanie, mogą połykać duże ilości włosia. To zaś może prowadzić do zalegania kulek sierści w żołądku i problemów z układem trawiennym. 

Bardzo ważne jest też obcinanie pazurów kotom, które nie wychodzą na zewnątrz, ponieważ w domu zazwyczaj nie mają okazji do ich wystarczającego ścierania. 

Jeśli chodzi o zęby, koty rasy Maine coon są podatne na różnego rodzaju choroby przyzębia. Ważne jest więc mycie zębów kota. Specjalnie przeznaczone do tego szczoteczki i pasty można kupić w sklepach zoologicznych lub klinikach weterynaryjnych (są to inne produkty niż te dla ludzi). Warto pamiętać także o regularnych przeglądach jamy ustnej, które najlepiej przeprowadzać u lekarza weterynarii co pół roku.

Jaki charakter mają Maine coony?

Choć ich wygląd może sprawiać wrażenie, że są groźnymi lwami, tak naprawdę to łagodne, przyjazne, lojalne wobec opiekunów co najwyżej lwiątka. Uwielbiają zabawę i jeśli im jej nie zapewnimy (a także należytej porcji pieszczot), potrafią się jej usilnie domagać. Zaopatrzenie się w dużą ilość zabawek, zwłaszcza tych imitujących polowania, będzie bardzo ważne w przygotowywaniu się do objęcia opieki nad Maine coonem!

Co więcej, Maine coony to koty, które chcą być jak najczęściej w centrum uwagi (zwłaszcza kocury, kotki mniej) oraz które lubią towarzystwo ludzkie, kocie, a w wielu przypadkach także psie. Maine coony charakteryzują się również dużą ciekawością i szybko się uczą, np. chodzenia w szelkach. W obiegowej opinii głoszącej, że „Maine coony to kocie psy”, jest więc wiele prawdy. Świadczą o tym zarówno możliwość spacerów na smyczy, jak i duże przywiązanie do opiekuna, czego u innych ras kotów aż w takim stopniu zwykle nie doświadczymy.

Dla kogo Maine coony będą odpowiednie?

To koty, które świetnie dogadają się w zasadzie z każdym. Chcą tworzyć relacje, nie są agresywne i szukają bliskości. Na pewno jednak potrzebują sporej przestrzeni do funkcjonowania (chociażby ze względu na spore rozmiary). Raczej trudno będzie im się zatem odnaleźć się np. w kawalerce. 

Maine coony mogą być towarzyszami zarówno rodziny z dziećmi, jak i starszych ludzi. Weźmy jednak pod uwagę, że uwielbiają zabawy i towarzystwo, dlatego potencjalny opiekun musi pamiętać o poświęcaniu im odpowiedniej ilości uwagi. Co więcej, to zwierzęta, które raczej przez dłuższy czas nie chcą być pozostawiane bez rodziny. Długie wyjazdy opiekuna i częste delegacje nie będą więc z ich perspektywy najlepsze.

Jak długo żyją Maine coony?

Średnia długość życia kota rasy Maine coon wynosi 14–18 lat. Wiele przy tym zależy od predyspozycji genetycznych, ponieważ opisywana tu rasa miewa dziedziczne schorzenia, takie jak:

  • kardiomiopatia przerostowa (najczęstsza choroba serca występująca u kotów),
  • dysplazja stawów biodrowych (może wiązać się z łagodnymi objawami, ale może też przybierać ciężką postać i prowadzić nawet do kalectwa),
  • zanik mięśni kręgosłupa, SMA (źródłem choroby jest śmierć neuronów rdzenia kręgowego – brzmi poważnie, ale zwykle koty mimo wszystko mogą dość normalnie funkcjonować; nie czują bólu, lecz mają problemy i ograniczenia w normalnym poruszaniu się).

Inne schorzenia, do których Maine coony mogą mieć skłonność, to policystowatość (torbielowatość) nerek oraz młodzieńcze zapalenie dziąseł. Pod kątem każdej z wymienionych tu chorób należy monitorować zwierzę już od narodzin, a biorąc pod uwagę problemy genetyczne, hodowcy powinni przed rozmnażaniem dokładnie badać przyszłych rodziców.

Ciekawostki o Maine coonach

W 2010 roku do Księgi rekordów Guinnessa został wpisany pochodzący z Reno kot rasy Maine coon o imieniu Stewie. Ten pięcioletni kocur miał aż... 1,23 m długości!

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów kotów rasy Maine coon

Jak karmić koty Maine coon? W ich przypadku przede wszystkim należy kontrolować ilość podawanej energii. Są one niezwykłymi łasuchami i mają predyspozycje do nadwagi i otyłości – choroby, która jest niebezpieczna dla całego organizmu.

U kotów zaleca się stosowanie diety mieszanej, złożonej z pokarmów mokrych i suchych w proporcji 9:1 (np. 180 gramów do 20 gramów) pod względem masy produktów. Pożywienie mokre wspiera nawodnienie organizmu mruczka, jest też około 4-krotnie mniej kaloryczne od suchych granulek, co umożliwia dbanie o szczupłą sylwetkę zwierzęcia. Jedzenie suche wspomaga natomiast dbanie o higienę jamy ustnej czworonoga. W przypadku dużych kotów  ważne jest to, aby pożywieniu znajdowały się składniki pozytywnie wpływające na kondycję stawów (GAG, np. siarczan chondroityny), a u mruczków długowłosych substancje dbające o wygląd skóry i sierści (np. cynk i NNKT).

Maine coon to długowłosa rasa osiągająca duże rozmiary, zatem karma dla tych mruczków powinna zawierać wyżej wymienione składniki wspomagające zdrowie stawów, skóry i sierści.

Maine coony mają długą szatę, dlatego jej wydalanie z przewodu pokarmowego może być trudniejsze niż w przypadku kotów krótkowłosych. Na rynku znajdziemy karmy, które pomagają sierści przedostać się przez układ trawienny, warto też zwrócić się do lekarza weterynarii z prośbą o polecenie odpowiedniego preparatu odkłaczającego. Tego typu środki należy stosować u ras długowłosych profilaktycznie. 

Jak nazwać kota rasy Maine coon?

Maine coony przyciągają wzrok swoją wielkością, natomiast serce mogą skraść niezwykle przyjaznym, ciepłym i chętnym do pieszczot usposobieniem. Wydaje się więc, że ostro brzmiące imię może nie do końca pasować do charakteru kotów tej rasy. Poniżej przedstawiamy inspirujące propozycje.

  • Przykładowe imiona dla kocura rasy Maine coon: Lord, King, Artemis, Mufasa, Zorro 
  • Przykładowe imiona dla kotki rasy Maine coon: Queen, Abra, Aurora, Creo, Luna
  • Maine Coon
Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records