WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Rasy kotow","url":"\/rasy-kotow"},{"text":"Perski","url":"\/rasy-kotow\/perski"}]

Perski

Perski
  • Koty perskie to jedna z najstarszych ras.
  • Charakterystycznym elementem ciała kotów perskich jest głowa z okrągłym czołem, krótkim nosem, wyraźnym stopem i pełnymi policzkami.
  • Koty perskie należą do ras długowłosych i wymagają troskliwej i regularnej pielęgnacji.
  • Koty perskie przykuwają uwagę wielkimi, okrągłymi i szeroko rozstawionymi oczami o wielu możliwych barwach.
  • Z charakteru koty perskie są spokojne, przyjazne i wyróżniają się dosyć małą aktywnością fizyczną.

Pochodzenie kotów perskich

Koty perskie są uznawane za jedną z najstarszych ras, a za jej ojczyznę podaje się terytoria dzisiejszego Iranu. Historia tych zwierząt sięga czasów wypraw krzyżowych. W XVII wieku koty perskie zostały sprowadzone do Włoch i Francji, a następnie przybyły do Anglii. Persy są blisko spokrewnione z kotami egzotycznymi.
 


Wygląd kota rasy perskiej

Koty perskie są średniej wielkości. Samice ważą 3-4 kg, a samce osiągają nawet do 6 kg. W ich wyglądzie najbardziej charakterystyczny jest kształt głowy osadzonej na krótkiej, masywnej szyi. Głowa jest duża, z wyraźnie zaznaczonym przejściem czoła w grzbiet nosa – jest to przełom czołowo-nosowy, nazywany też stopem. Poza tym mają wypukłe i zaokrąglone czoło oraz pełne policzki. Nos jest krótki i szeroki, z dużymi nozdrzami. Broda powinna być mocna, a szczęka silna i prosta. Szczególną uwagę przyciągają duże, okrągłe, szeroko rozstawione oczy o kolorze odpowiadającym odmianie barwnej. Szeroko rozstawione i nisko osadzone uszy kotów perskich są nieduże, z charakterystycznymi pędzelkami włosów od wewnętrznej strony małżowiny. U kotów perskich występuje też kryza, czyli gęsta i dłuższa sierść rosnąca wokół brody. Tułów przedstawicieli tej rasy powinien być masywny i krępy, o dobrze umięśnionym grzbiecie i szerokiej klatce piersiowej. Zarys sylwetki określa się jako zbliżony do kwadratu. Łapy kotów perskich są dość krótkie i masywne, z kępkami włosów rosnącymi pomiędzy palcami. Imponujący ogon persów jest krótki, ale proporcjonalny do sylwetki i niesamowicie puszysty. Koty perskie zalicza się do kotów długowłosych. Ich piękna sierść wymagająca troskliwej pielęgnacji występuje w około 150 odmianach barwnych.

 

Charakter kota perskiego

Z charakteru koty perskie są dostojne, łagodne i zrównoważone. Jak mówi dr n. wet. Michał Ceregrzyn: „Rzadko pojawiają się u nich zachowania agresywne, a jeśli występują, to wynikają raczej z osobniczych uwarunkowań.” Dzięki spokojnemu usposobieniu są przyjaźnie nastawione do ludzi, szybko się do nich przywiązują i uwielbiają być w centrum zainteresowania. Persy są zazwyczaj ciche i mało aktywne, często wybierają wylegiwanie się na kanapie. Nie miauczą i nie mruczą bez powodu. Koty tej rasy lubią towarzystwo swojego opiekuna oraz różnego rodzaju pieszczoty i zabawy. Są bardzo inteligentne i zdarza się, że bywają uparte. Z reguły nie mają problemu z tolerowaniem dzieci oraz innych zwierząt.

Koty perskie to piękne zwierzęta o hipnotyzujących oczach i puszystej, długiej sierści. Ze względu na te cechy niezbędna jest troskliwa i dokładna pielęgnacja tych kotów polegająca na regularnym czesaniu oraz utrzymaniu higieny okolic oczu, nosa, a także miejsc intymnych.

  • Orientalny
Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records